Príchodom najnovšieho poľnohospodárskeho dronu z rady Agras, konkétne dronu DJI Agras T50 sme boli nadšení no zároveň mali obavy čo od nových funkcii a celkového fungovania dronu čakať.
Ako popredný díler poľnohospodárskych dronov sme mali možnosť s týmto dronom pracovať a testovať jeho funkcie už vyše polrok pred jeho oficiálnym uvedením na trh.
V nasledujúcich článkoch na našom blogu vám budeme prinášať detailné funkcie, zaujímavosti, postrehy a hlavne výsledky našich testovaní dronu v teréne.

Potvrdila sa naša obava?

Najväčšie obavy nám robila zmena na čerpadlo s magnetickým pohonom obežného kolesa a zároveň aj odstredivé postrekové trysky, keďže vieme, že najväčšia slabina na predchádzajúcom modeli DJI Agras T30 bola práve v čerpadlách a tryskách.
Obavy sa však nenaplnili, zmena na tento typ systému postrekovania bola oprávnená a hlavne podstatne efektívnejšia.
Čerpadlá neprichádzajú do kontaktu s postrekovou kvapalinou čo zaručuje ich dlhšiu životnosť a zároveň aj plynulosť práce trysiek.
Odstredivé postrekové trysky na nás zapôsobili tiež v pozitívnom smere, zvládajú aplikáciu hustejších prípravkov čo pri predošlom modeli bol problém a komplikovalo to prácu dronu.

Nové funkcie

Agras T50 sa okrem nového systému postrekovania odlišuje od predošlých modelov aj pridanými funkciami.
Najhlavnejšou a zároveň najzaujímavejšou je funkcia mapovania. Vďaka UHD kamere ktorá ma nastaviteľný sklon je možné s T50-tkou mapovať polia a pripraviť si misiu hneď v teréne. Takúto funkciu vám umožňuje nový 8-jadrový procesor v diaľkovom ovládači so 7-palcovým displejom.
V porovnaní s Agrasom T30 je dron podstatne obratnejší a pohyby ktoré vykonáva pri štarte, návrate alebo počas misie sú plynulejšie – máte z dronu pocit, ako keby ste ho ovládali vy aj počas automatického letu.

Je 11-metrový záber v našich podmienkach reálny?

Prioritou nášho testovania T50tky bolo zistiť, či v pracovných podmienkach v ktorých sa poskytovatelia služieb nachádzajú, dron dokáže zabezpečiť stály 11-metrový záber a hlavne rovnomennú pokrývnosť na plodiny.
Ako je u nás pri testovaniach pokrývnosti zvykom, testovanie prebiehalo za realnych podmienok, s indikačnými papierikmi a množstvom kombinácii ktoré môžu pri práci nastať.
DJI Agras T50 nesklamal, 11-metrový záber je realitou a pokrývnosť, ktorá je najpodstatnejší faktor, dron dokáže rovnomerne zabezpečiť. Avšak podrobnú analýzu nášho testovania Vám prinesieme v budúcich článkoch, keďže sú kombinácie rýchlosť – rozmer kvapôčok – dávka – šírka záberu, ktorým sa je lepšie vyhnúť.

Záver

DJI Agras T50 je dron, ktorý sme dlho očakávali. Nie tak veľmi ten zväčšený objem nádrže ako to množstvo nových funkcii ktoré nám tento model priniesol. Nové funkcie vám zaručia efektivitu a rýchlosť práce tak, aby ste dosiahli ten sľubovaný výkon 21 hektárov za hodinu – áno, je to možné.
Podrobnejší rozbor funkcii a nášho testovania vám prinesieme v nasledujúcich článkoch, ktoré pre vás pripravujeme. Neváhajte, prihláste sa na odber našich noviniek, aby vám neušli dôležité informácie, ktoré by vám vedeli do budúcna spríjemniť a uľahčiť prácu.